Shmangni me PATJETËR këtë përdorim të sodës së bukës; mësoni dhe këto 5 funksionet e tjera të saj

Ju mund ta përdorni sodën e bukës për një sërë projektesh të ndryshme rreth shtëpisë. Por dueht të dini që një nga ato që nuk duhet të bëni është përdorimi i saj si një peeling fytyre pasi ajo e dëmton lëkurën sipas “Future Derm”. Soda e bukës ka një nivel të lartë pashi që mund të prishi aciditetin natyror të lëkurës.

Shikoni disa nga këto përdorime të shëndetshme më poshtë:

1. Lehtësimi i problemeve të stomakut

Neutralizon acidet (e cila është arsyeja pse është e keqe si një larës fytyre). Nëse keni probleme urthi ose barku, soda bukës mund të ndihmojë për të lehtësuar dhimbjen. Mundohuni të shtoni një lugë çaji nsodë buke në një gotë me ujë dhe të pijeni atë.

2. Krijo një antidjersë: Mbajtjae sodës së bukës në frigorifer ndihmon në heqjen e aromave të këqija. Gjithashtu funksionon edhe për trupin. Miksoni pak sode buke me pak ujë për të krijuar një paste. Fërkoni nën krahët tuaj ose në këmbët tuaja për të hequr aromat.

3. Lani flokët tuaj: Kur aplikoni shampon tuaj, shtoni edhe një lugë gjelle sode buke. Ajo largon mbetjet nga shampo dhe produkte të tjera të flokëve.

5. Zbardhini dhëmbët: Ju mund të keni dëgjuar se përdorimi i sodës së bukës për të larë dhëmbët është një mënyrë e shkëlqyer për të kursyer para në pastë dhëmbësh, por gjithashtu mund të përdorni sode buke për të zbardhur dhëmbët tuaj. Krijo një paste me një lugë çaji sode buke dhe disa pika ujë. Fërkoni përzierjen në dhëmbë dhe lijeni atë rreth 5 minuta një herë në javë. Living/

Facebook Comments
Loading...