Ngërçet në këmbë natën, pse ndodhin dhe si t’i parandaloni

Dhimbjet e muskujve gjatë natës si pasojë e kontraktimeve, që ndryshe njihen si ngërçe apo spazma, shfaqen në kofshë ose në pulpa. Dhimbja është e fortë dhe mund t’ju zgjojë në mes të natës. Ato zakonisht zgjasin për disa sekonda, por ndonjëherë edhe për disa minuta.
Ajo mund edhe të zgjasë natën tjetër, apo një ditë më pas. Këto dhimbje shfaqen te meshkuj dhe femra, zakonisht mbi moshën 50-vjeçare. Kjo sindromë shpjegohet si një çrregullim i karakterizuar nga një therje e madhe dhe e pakontrollueshme për të lëvizur këmbët.
Disa arsye:
Disa lloje medikamentesh
Shtatzënia
Konsumi i alkoolit
Kur qëndroni ulur për një kohë të gjatë
Disa lloje ushtrimesh
Këshilla:
Bëni dush të ngrohtë para se të flini
Bëni disa ushtrime në ujë për muskujt
Shtriqni këmbët para gjumit
Merrni magnez dhe kalium
Vishni këpucë ortopedike
Vendosni një jastëk të ngrohtë në zonën ku keni ndjerë ngërç apo dhimbje
Përgatiti:Brikena Dervishaj

Facebook Comments
Loading...