Sallatë me rrepa, avokado dhe gjoks pule

Nga LINDA FISHTA/Fotografia ARMAND HABAZAJ Përbërësit për 2-3 persona: •2 gjokse pule • 1 avokado • sallatë jeshile - disa gjethe • 5-6 rrepa të kuqe •...

Mjaft e porositët në restorant, kjo është receta e vetme për të përgatitur sallatë...

Nga LINDA FISHTA/Fotografia ARMAND HABAZAJ Përbërësit për 2 persona:  sallatë jeshile 4 feta gjoks geli të prera në kubikë 2 feta bukë të fortë (e ndenjur),...

Nëse përtoni të bëni byrek, duhet të provoni patjetër tartën me gjizë dhe domate...

Nga Linda Fishta, Fotografia Armand Habazaj Nuk mund të ketë receta më të shijshme për këtë sezon, se tartat e kripura me pak kalori e...

Kohën më të mirë të lakrave të egra shfrytëzojeni për t’i bërë lakror

Nga Brunhilda Çela Për këtë lakror jam frymëzuar nga lakrori tradicional i Korçës, me dy petë, por e kam ndryshuar e sajuar sipas fantazisë sime. Përbërësit...

Qofte me patate dhe qepë të njoma/ janë gati në 20 minuta

Nga Linda Fishta, Fotografia Armand Habazaj Sa më shumë alternativa të kemi për gatimin e patateve aq më të lumtur janë fëmijët. Nëse këta të...

Tavë kosi me mish qengji, dreka e shijshme e të dielës

Tava e kosit është një nga gjellët më karakteristike shqiptare. Ajo përgatitet me mish qengji ose dashi, vezë, kos, pak oriz e miell. Kosi...

Ëmbëlsirë për fundjavë? Përgatisni kek me çokollatë

Ky kek me çokollatë është aq i thjeshtë sa edhe një fillestar në kuzhinë mund ta përgatisë dhe ka një shije shumë të lehtë....

Briosh për mëngjes, ja si t’i përgatisni vetë në shtëpi

Mëngjesi me briosh është bërë mjaft komod në ditët tona. Por tani ti mund t’i përgatisësh vetë, me shumë dëshirë, bashkë me fëmijët, për...

Makarona në furrë me salcë dhe qofte të vogla – Shije e përkryer

Makaronat në furrë janë pjata tipike e fudjavave. E shijshme dhe e pasur në përbërës kjo pjatë do të bëjë përvëte të gjithë familjen. Versioni që...

Të freskëta plot shije – Si të përgatisni konserva me sardele në shtëpi

Gatimet me sardele janë nga më të shijshmet e kuzhinës. Përveç shijes sardelet janë nga peshqit me më shumë vitamina e minerale. Të pasura me proteina...
WhatsApp chat